Práce s dechem
Autor článku: Mgr. Marek Mládenka & Mgr. Václav Hrabec, MBA
Článek zveřejněn na:
https://www.zkola.cz/prace-s-dechem/
12 x za minutu, 720 x za hodinu, 17 280 x za den
Dnešní nezdravě hektická doba od nás vyžaduje rychlé a správné rozhodování, přesměrováváme naši pozornost z jednoho úkolu na druhý. Lidé pod návalem povinností ztrácí důvěru ve své schopnosti, propadají beznaději a depresím. To, že dýchání je nástroj k ovládání jinak vůlí neovladatelných systémů v lidském těle, je v dnešní době již potvrzená teze. Všichni dýcháme, ale málo kdo z nás dýchá správně a uvědoměle. Přitom právě dech je to, co může člověku pomoci ve stresově intenzivních krizových situacích, stejně tak jako v běžném životě, ke kterému určitá míra stresu v současnosti již bohužel patří.
Tvorba správných dechových vzorců, kterými jsme schopni ovlivnit i naše nevědomé fyziologické procesy je bezpochyby velmi dobrý krok k celkovému zdraví člověka. Jedná se však o běh na velmi dlouhou trať, jehož cílem je náprava převážně chronických, fyziologických a psychických potíží.
Existuje celá řada moderních dechových cvičení, která slouží k velmi rychlé korekci fyziologických pochodů v našem těle, ve většině případů však vzešla ze staré jógy. Různé formy mohou mít často různé, a to i protichůdné účinky. Dechová cvičení mohou tělo uklidnit stejně tak dobře, jako jej mohou zaktivovat. Vysvětlení je jednoduché, pokud působení vnějších vlivů ovlivňuje naše nevědomé dýchání. Naše vědomé dýchání může ovlivnit působení vnějších vlivů. Není divu, že mnozí vrcholoví sportovci a ozbrojené speciální jednotky dechová cvičení uznávají jako běžnou praxi v jejich tréninku či výcviku. Jedním z těchto cvičení je například tzv. „krabicové dýchání“ známé také jako čtvercové dýchání, Box breathing nebo Sama vritti pranayama.
Čtvercové dýchání, jak na to?
V ideálních podmínkách dechovou metodu provádějte v leže na zádech nebo v pohodlném sedu na židli s narovnanými zády. Pro maximalizaci pocitu uvolnění můžeme také zavřít oči, tím tělo zbavíme práce smyslu, který mozek zahlcuje vizuálními vjemy a nedovolí mu si odpočinout. Postupem času je však možné metodu provádět i ve stoje a také v průběhu každodenních činností, kdy se potřebujete zkoncentrovat, zrelaxovat, nebo si krátce odpočinout. Nádech vždy provádíme nosem! Výdech lze provádět jak nosem, tak ústy.
Dechová metoda spočívá v opakování následujících 4 kroků (4 kroky = 1 cyklus), které můžete vidět na obrázku níže. Množství cyklů závisí na dané situaci, časovém fondu a individuální potřebě. Již první cyklus může mít na člověka pozitivní účinky. Běžně se doporučuje metodu praktikovat 2-3 minuty. To odpovídá provedení zhruba 7-11 cyklů. Horní hranice počtu opakování však nemá žádná omezení.
Je zajímavým paradoxem dnešní doby, kolik snahy a finančních prostředků investujeme do řešení našich nejen zdravotních problémů, avšak práce s dechem, dechové techniky či náprava dechových vzorců, bývají často přehlíženy a jsou většinou to poslední, kde by naše společnost hledala řešení problémů. To že dýchání, potažmo okysličení našeho organismu dlouhodobě ovlivňuje naše celkové zdraví, vitalitu či pocit životní pohody je naprosto zřejmým faktem.